Testy alergiczne

Testy na alergie są niezbędne, by sprawdzić, co tak naprawdę jest powodem uczulenia. Choć wydaje się, że określenie, co w danym przypadku może być alergenem jest proste, to jednak by rozpocząć właściwą terapię, lekarz musi mieć pewność. Na szczęście obecnie dostępnych jest kilka rodzajów testów alergicznych.

Testy na alergię najłatwiej podzielić na te, które są mało inwazyjne, jak i te, które wymagają badania krwi. Te pierwsze są doskonale znane wielu osobom – są to testy skórne. Polegają one na umieszczeniu alergenu na skórze i zbadaniu reakcji. Niekiedy – by alergen miał lepszy kontakt z komórkami – miejsce nałożenia danej substancji jest nakłuwane. Ta metoda uznawana jest za stosunkowo najlepszą – na raz można zbadać bardzo wiele reakcji na różne alergeny, a dodatkowo wynik otrzymuje się niezwykle szybko – już po piętnastu minutach. Niestety, ta metoda nie może być wykorzystywana zawsze.

Testy skórne

Skórne testy alergiczne są wykorzystywane najczęściej wtedy, gdy podejrzewa się uczulenie na pyłki traw, kurz lub zarodniki grzybów pleśniowych. To w takich przypadkach ta metoda jest najbardziej miarodajna. Tymczasem u wielu osób problemem jest na przykład alergia pokarmowa. Uczulenie na tego rodzaju alergeny jest potwierdzane przez testy skórne o wiele rzadziej, ale czasem jest to jedyna dostępna metoda, dlatego nadal często się ją wykorzystuje w badaniach przesiewowych. Tego typu testy alergiczne nie sprawdzą się również w przypadku bardzo małych dzieci – w przypadku dzieci kilkumiesięcznych tę metodę uznaje się zazwyczaj za niemiarodajną i radzi się odczekać z wykonaniem testu przynajmniej do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Co nam powie test alergiczny

Test na alergię pokazuje nie tylko to, co na co dana osoba jest lub może być uczulona. Jest w stanie również wykazać jak bardzo danej osobie określony alergen może szkodzić. Siłę reakcji alergicznej określa się poprzez wielkość zmian pojawiających się na skórze po kontakcie z alergenem. Nie należy się jednak przejmować – wyniki badania odczytuje się po około piętnastu minutach. Reakcja uczuleniowa w miejscu kontaktu z alergenem szybko znika i nie pozostaje po niej żaden ślad.

Na szczęście skórny test na alergię nie jest jedynym, który można przeprowadzić. Wiele osób, zwłaszcza przy bardzo silnym uczuleniu, musi stosować tak zwane preparaty antyhistaminowe i różnego typu maści, które mogą zafałszować wynik badania skórnego. Dlatego też często polecanym testem jest badanie przeciwciał, tak zwanych IgE. Takie badanie często wykorzystuje się także jako potwierdzenie w przypadku, gdy testy skórne nie wypadły jednoznacznie.

Testy skórne zazwyczaj przeprowadzane są u lekarza, obecnie jednak często istnieje możliwość wykonania ich samodzielnie w domu. Wystarczy kierować się instrukcją na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że zasady są takie same, jak w przypadku skórnych testów przeprowadzanych u lekarza – niektóre leki, które są stosowane w przypadku leczenia alergii, mogą fałszować wynik. Ponadto nie można mieć objawów uczulenia przed wykonaniem testu.

2 komentarze

  • Monia

    Nie rozumiem ludzi, którzy odradzają testy alergiczne, bo może „okazać się, że masz alergię”. A jak się nie okaże, to nie będziesz mieć objawów alergii??!!?! Prawda jest taka, że tak czy tak będą one dokuczać, ale lepiej wiedzieć jak i kiedy unikać konkretnego alergenu niż nie wiedzieć i się męczyć.

  • Agnieszka

    Co mam zrobić jeżeli mam prawie cały czas alergie że mam katar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

35 − = 30