Jak trycholog wspiera walkę z łysieniem?

zabieg trychologiczny

Nowoczesna trychologia jest odpowiedzią na wiele problemów dotykających osoby z wypadaniem włosów. Jest to bardzo złożony problem, związany z mnogością przeróżnych czynników. Obecnie kluczem dla osiągnięcia sukcesu jest wczesne wdrożenie pielęgnacji oraz kierunkowego leczenia.

Trycholog to specjalista kosmetologii zajmujący się problemami dotyczącymi kondycji włosów, takimi jak nadmierne wypadanie włosów, utrata objętości lub osłabienie ich struktury. Za pomocą specyficznej diagnostyki określa on specyficznie przyczyny wypadania włosów, w razie potrzeby kierując pacjenta do lekarza.

Jak badać przyczyny łysienia

Trzonem dla skutecznego postępowania terapeutycznego i profilaktycznego jest specjalistyczne badanie włosów, które opiera się o następujące metody:

  • Badanie kliniczne skóry głowy i wywiad z pacjentem,
  • Trichoskopia ­– jest to badanie za pomocą specjalnej kamery (dermatoskopu), obejmujące powierzchnię całej głowy. Jest to procedura pozwalająca na szybkie zobrazowanie powierzchni skóry głowy, włosów oraz zdefiniowanie w sposób niezwykle dokładny podstawowej przyczyny łysienia,
  • Trichogram – jest to badanie pomocnicze, które polega na mikroskopowej ocenie włosów pobranych z różnych okolic głowy. Oceniany jest stan łodyg oraz cebulek włosowych,
  • Badania laboratoryjne – ocenia się poziom żelaza, witaminy D3, cynku, biotyny, hormonów płciowych, hormonów tarczycy.

Wypadanie włosów – przyczyny


Dermatologia kliniczna i trychologia definiują w następujący sposób przyczyny łysienia:

  • Łysienie hormono-zależne: androgenowe, w przebiegu nadczynności i niedoczynności tarczycy,
  • Łysienie na podłożu zapalnym: łysienie w chorobach autoimmunologicznych (toczeń, liszaj płaski mieszkowy i zanikowy),
  • Łysienie w przebiegu niedoborów (żelaza, witamin z grupy B, hormonów tarczycy),
  • Łysienie autoimmunologiczne – głównie łysienie plackowate,
  • Łysienie na tle infekcyjnym,
  • Łysienie w chorobach przewlekłych (cukrzycy, zespole policystycznych jajników, chorobach nowotworowych),
  • Łysienie na tle polekowym i toksycznym.

Określenie w sposób specyficzny przyczyn wypadania włosów wymaga szczegółowej diagnostyki. Warto mieć świadomość tego, że wypadające włosy nie muszą być związane koniecznie ze schorzeniami skóry głowy, a poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Pierwszorzędowe w diagnostyce jest wykonanie badań, które wykluczą wtórny charakter łysienia. Najczęstszym podtypem pierwotnego łysienia jest łysienie androgenowe – dochodzi w nim do miniaturyzacji, ścieńczenia, przejścia w telogen znacznych populacji włosów w okolicy czołowej oraz szczytu głowy. Prowadzi to nieuchronnie do wypadania włosów, które może mieć charakter trwały

– mówi specjalista trychologii.


Ze względu na heterogenny charakter łysienia, bardzo istotne okazuje się podjęcie jak najwcześniejszej diagnostyki i terapii. Naszym codziennym priorytetem powinno być to, jak wzmocnić włosy w celu uniknięcia progresji utraty włosów. Działaniom profilaktycznym i pielęgnacyjnym powinno towarzyszyć kierunkowe leczenie. Jeżeli odczuwasz zainteresowanie tematem, zapraszamy do odwiedzenia adresu https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html.

łysienie androgenowe

Mężczyzna z zakolami spowodowanymi łysieniem

Co na wypadanie włosów najlepiej zastosować?

Badania kliniczne wskazują na wysoką skuteczność ogólnoustrojowej farmakoterapii. Najwyższe korzyści uzyskuje się jednak, gdy skorzysta się z metod zabiegowych rekomendowanych przez trychologię w połączeniu z leczeniem farmakologicznym:

  • Mezoterapia skóry głowy – obecnie coraz częściej występuje w modyfikacji Dermapen i Dermojet: polega na podawaniu śródskórnym składników odżywczych, witamin i substancji stymulujących wzrost włosów.
  • Terapia osoczem bogatopłytkowym – może opierać się o śródskórne lub podskórne podawanie osocza, umieszczonego uprzednio w specjalnej wirówce.
  • Terapia peptydowa Dr Cyj – wysoce skuteczna metoda terapeutyczna, w które wykorzystuje się krótkie fragmenty peptydowe i kwas hialuronowy śródskórnie – regulują one metabolizm komórek, poprawiają unaczynienie i uniewrażliwią one mieszki włosowe na działanie hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 9 = 1