Udar móżgu czy udar słoneczny – który jest groźniejszy?

udar mózgu i silny ból głowy

Choć udar mózgu i udar słoneczny są groźnymi dla zdrowia chorobami, to jednak ich różne podłoże oraz częstotliwość występowania sprawiają, że według lekarzy to udar mózgu, zaraz po nowotworach i zawałach serca, co roku zbiera największe żniwo wśród pacjentów. Spośród 70 tysięcy chorujących w Polsce aż 40% umiera w ciągu miesiąca od zdiagnozowania udaru, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Jakie są objawy udaru mózgu, aby można go było wcześnie rozpoznać? I czy udaru słonecznego da się jakoś uniknąć?

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny jest jedną z postaci udaru cieplnego. Zwykle wiąże się z przegrzaniem ciała na słońcu, dlatego najczęściej narażeni na udary słoneczne są turyści przebywający w gorącym klimacie oraz dzieci nieodpowiednio zabezpieczone przed korzystaniem ze słońca. Na udar można również zapaść w pomieszczeniach przegrzanych, o słabej cyrkulacji powietrza.

młoda kobieta z bólem głowy

Pierwszymi objawami udaru słonecznego jest ból głowy, czasem zamieniający się w zawroty, bladość skóry, wymioty i nudności, ale również drgawki, dreszcze i wysoka ciepłota ciała, przekraczająca 40 stopni (o wszystkich objawach przeczytasz tutaj – https://zdrowy.net/zdrowie/udar/).

Leczenie udaru słonecznego jest leczeniem objawowym, przy czym najważniejsze jest usunięcie pacjenta w chłodniejsze miejsce (zabranie go z dużego nasłonecznienia), obniżenie temperatury ciała poprzez okłady na twarz i ciało oraz regularne nawadnianie. To właśnie możliwość szybkiej utraty płynów i elektrolitów z organizmu przy udarze słonecznym mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Aby uniknąć udaru słonecznego, należy odpowiednio zabezpieczać skórę przed działaniem słońca, stosując kremy z filtrami, należy również zabezpieczyć głowę oraz zadbać o regularne przyjmowanie płynów. W dni bardzo gorące należy unikać przebywania na słońcu pomiędzy godziną 11 a 15.

Udar mózgu – charakterystyka i grupy ryzyka

Za udary mózgu odpowiada nagłe i miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Za takie zaburzenia odpowiadają naczynia, które mogą zostać zablokowane przez skrzepy (przy udarze niedokrwiennym) lub które pękają prowadząc do wylewu krwi do mózgu (przy udarze krwotocznym).

Każdy z udarów ma poważne konsekwencje, jednak podjęcie leczenia w krótkim czasie po zdiagnozowaniu choroby pozwala na przywrócenie pacjentowi poprzedniej sprawności. Równie łatwo daje się rozpoznać symptomy, które świadczą o wystąpieniu udaru. Pacjent może się skarżyć na silny ból głowy, ma problemy z mówieniem (mowa bełkotliwa, niezrozumiała, trudności z wymówieniem dłuższych zdań) oraz bardzo często pojawia się jednostronny paraliż. Można go zdiagnozować przyglądając się twarzy chorego. Jeśli jego uśmiech będzie asymetryczny i krzywy, jest wielka szansa, że właśnie pojawił się u niego udar lub dojdzie do niego w ciągu kilku minut. Tu należy pamiętać, że u niektórych pacjentów po mikroudarach, które trwają od kilku minut do godziny, wymienione symptomy przechodzą, a pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Niestety, u osób po mikroudarach wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.

Udar mózgu to choroba, która najczęściej jest kojarzona z seniorami. Osoby, które ukończyły 65 lat, stanowią nawet 70% wszystkich pacjentów po udarach. Według lekarzy na udary częściej zapadają także kobiety. Ryzyko zachorowania na udar rośnie u osób otyłych, z cukrzycą czy chorujących na wysokie ciśnienie. Tłusta dieta, obfitująca w produkty zwierzęce, palenie zbyt dużej ilości papierosów oraz picie alkoholu także zwiększają ryzyko zachorowania, podobnie jak stosowanie doustnej antykoncepcji czy leczenie się lekami sterydowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 4 =