Udar móżgu czy udar słoneczny – który jest groźniejszy?

udar mózgu i silny ból głowy

Choć udar mózgu i udar słoneczny są groźnymi dla zdrowia chorobami, to jednak ich różne podłoże oraz częstotliwość występowania sprawiają, że według lekarzy to udar mózgu, zaraz po nowotworach i zawałach serca, co roku zbiera największe żniwo wśród pacjentów. Spośród 70 tysięcy chorujących w Polsce aż 40% umiera w ciągu miesiąca od zdiagnozowania udaru, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie. Jakie są objawy udaru mózgu, aby można go było wcześnie rozpoznać? I czy udaru słonecznego da się jakoś uniknąć?

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny jest jedną z postaci udaru cieplnego. Zwykle wiąże się z przegrzaniem ciała na słońcu, dlatego najczęściej narażeni na udary słoneczne są turyści przebywający w gorącym klimacie oraz dzieci nieodpowiednio zabezpieczone przed korzystaniem ze słońca. Na udar można również zapaść w pomieszczeniach przegrzanych, o słabej cyrkulacji powietrza.

młoda kobieta z bólem głowy

Pierwszymi objawami udaru słonecznego jest ból głowy, czasem zamieniający się w zawroty, bladość skóry, wymioty i nudności, ale również drgawki, dreszcze i wysoka ciepłota ciała, przekraczająca 40 stopni (o wszystkich objawach przeczytasz tutaj – https://zdrowy.net/zdrowie/udar/).

Leczenie udaru słonecznego jest leczeniem objawowym, przy czym najważniejsze jest usunięcie pacjenta w chłodniejsze miejsce (zabranie go z dużego nasłonecznienia), obniżenie temperatury ciała poprzez okłady na twarz i ciało oraz regularne nawadnianie. To właśnie możliwość szybkiej utraty płynów i elektrolitów z organizmu przy udarze słonecznym mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Aby uniknąć udaru słonecznego, należy odpowiednio zabezpieczać skórę przed działaniem słońca, stosując kremy z filtrami, należy również zabezpieczyć głowę oraz zadbać o regularne przyjmowanie płynów. W dni bardzo gorące należy unikać przebywania na słońcu pomiędzy godziną 11 a 15.

Udar mózgu – charakterystyka i grupy ryzyka

Za udary mózgu odpowiada nagłe i miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Za takie zaburzenia odpowiadają naczynia, które mogą zostać zablokowane przez skrzepy (przy udarze niedokrwiennym) lub które pękają prowadząc do wylewu krwi do mózgu (przy udarze krwotocznym).

Każdy z udarów ma poważne konsekwencje, jednak podjęcie leczenia w krótkim czasie po zdiagnozowaniu choroby pozwala na przywrócenie pacjentowi poprzedniej sprawności. Równie łatwo daje się rozpoznać symptomy, które świadczą o wystąpieniu udaru. Pacjent może się skarżyć na silny ból głowy, ma problemy z mówieniem (mowa bełkotliwa, niezrozumiała, trudności z wymówieniem dłuższych zdań) oraz bardzo często pojawia się jednostronny paraliż. Można go zdiagnozować przyglądając się twarzy chorego. Jeśli jego uśmiech będzie asymetryczny i krzywy, jest wielka szansa, że właśnie pojawił się u niego udar lub dojdzie do niego w ciągu kilku minut. Tu należy pamiętać, że u niektórych pacjentów po mikroudarach, które trwają od kilku minut do godziny, wymienione symptomy przechodzą, a pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Niestety, u osób po mikroudarach wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.

Udar mózgu to choroba, która najczęściej jest kojarzona z seniorami. Osoby, które ukończyły 65 lat, stanowią nawet 70% wszystkich pacjentów po udarach. Według lekarzy na udary częściej zapadają także kobiety. Ryzyko zachorowania na udar rośnie u osób otyłych, z cukrzycą czy chorujących na wysokie ciśnienie. Tłusta dieta, obfitująca w produkty zwierzęce, palenie zbyt dużej ilości papierosów oraz picie alkoholu także zwiększają ryzyko zachorowania, podobnie jak stosowanie doustnej antykoncepcji czy leczenie się lekami sterydowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 68 = 75