Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to niezwykle groźny przeciwnik. Według danych WHO, na całym świecie zarażonych jest nim 10-20% populacji w grupie wiekowej 19-45 lat. Spośród tych zakażeń, wywołanych przez ponad 200 typów serologicznych wirusa, są także te potencjalnie śmiertelne.

O ile zakażenie typami nieonkogennymi kończy się zazwyczaj rozwojem zmian skórnych – są to brodawki skórne lub kłykciny kończyste – o tyle zakażenie typami onkogennymi radykalnie zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory.

Tym, co stanowi prawdziwe zagrożenie, są onkogenne serotypy wirusa brodawczaka ludzkiego: 16, 18, 31 i 45. Infekcja organizmu tymi typami wirusa oznacza znacznie większe ryzyko zachorowania na raka. Najczęściej mówi się o wirusie HPV w kontekście raka szyjki macicy. I rzeczywiście – niemal 100% przypadków tego nowotworu inicjowanych jest zakażeniem HPV.

Najczęstsza przyczyna raka szyjki macicy

Warto wiedzieć, że fakt zakażenia wirusem HPV nie jest całkowicie jednoznaczny z zachorowaniem na nowotwór, wymaga jednak czujności i wdrożenia działań profilaktycznych. Przede wszystkim – należy unikać zarażania kolejnych partnerów, stosowanie prezerwatywy to konieczność! Należy także zminimalizować udział tzw.kofaktorów, czyli czynników, które wespół z wirusem HPV sprzyjają transformacji nowotworowej. Są to:

  • palenie papierosów
  • częste zmiany partnerów seksualnych
  • brak stosowania prezerwatyw
  • wczesny wiek inicjacji seksualnej
  • niedobory odporności
  • doustna antykoncepcja hormonalna
  • liczne porody
  • współwystępowanie innych infekcji intymnych: chlamydioza, HIV czy opryszczka.

Rozpoznanie raka szyjki macicy

Jak jednak dowiedzieć się o zakażeniu w sytuacji, gdy większość infekcji onkogennymi typami wirusa przebiega bezobjawowo? Warto wykonać okresowo test DHA HPV, który z dużą czułością wykryje wirusa na każdym etapie infekcji. Dodatni wynik testu predysponuje do częstszego wykonywania badań profilaktycznych, np. cytologii czy kolposkopii oraz zminimalizowania wspomnianych czynników ryzyka rozwoju nowotworu.

Jeśli jednak rozwinie się rak szyjki macicy objawy to m. in. nietypowe upławy podbarwione krwią i krwawienia, ból podbrzusza nasilający się po stosunku lub po badaniu ginekologicznym, a także zaburzenia w oddawaniu moczu, wynikające z ucisku guza/przerzutów na drogi moczowe. Jedynym pewnym sposobem na rozpoznanie jest biopsja materiału pobranego z kanału szyjki macicy.

Leczenie raka szyjki macicy

Jeśli rak zostanie rozpoznany w stadium początkowym lub zmiany mają charakter przedrakowy, wystarczy laserowe usunięcie podejrzanej zmiany. Jeśli guz ma do 4 cm średnicy i obejmuje wyłącznie szyjkę macicy, stosowane jest chirurgiczne usunięcie zmiany oraz sąsiadujących węzłów chłonnych macicy. Gdy zmiany są rozległe i naciekają na okoliczne tkanki, poza leczeniem chirurgicznym wdrażana jest radioterapia i chemioterapia.

Gdy zostanie zdiagnozowany rak szyjki macicy leczenie powinno być wdrożone niezwłocznie. W przypadku, gdy leczony jest rak szyjki macicy rokowania zależą od stopnia zaawansowania – wczesne stadia są całkowicie uleczalne, zaś im bardziej zaawansowane zmiany, tym większa śmiertelność.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://rakszyjkimacicy.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3