Wazektomia
Wazektomia (łac. vasotomia) to zabieg urologiczny, polegający na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, poprzez ich podcięcie i podwiązanie. Dzięki temu zablokowane zostaje przemieszczanie się plemników do nasieniowodu i tym samym niemożliwe staje się zapłodnienie. Z tego względu wazektomia uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych form męskiej antykoncepcji.
Popularność zabiegu z roku na rok rośnie, co obrazują statystyki. W samych Stanach Zjednoczonych rocznie wykonuje się ponad 500 000 zabiegów. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że na wazektomię decyduje się jeden na pięciu mężczyzn w wieku trzydziestu pięciu lat. Jak się bowiem okazuje w porównaniu do podobnego zabiegu wykonywanego u kobiet (podwiązanie jajowodów), wazektomia jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, łatwiejsza do wykonania i tańsza.
Więcej na stronie poradni wykonującej wazektomię z Gdańska – http://urologiagdansk.pl/wazektomia/
Przygotowanie do zabiegu wazektomii
W przeddzień zabiegu należy ogolić skórę worka mosznowego na sucho i wziąć prysznic z użyciem mydła antybakteryjnego, które pozwoli zdezynfekować ewentualne powstałe podrażnienia skóry. Ważne jest aby mycie moszny i prącia odbywało się przy ściągniętym napletku.
O ile przed zabiegiem można w razie potrzeby zażyć leki uspakajacie, o tyle zabronione jest przyjmowanie: aspiryny, ketoprofenu, ibuprofenu i naproxenu, ponieważ rozrzedzają one krew, co może doprowadzić do nadmiernego krwawienia podczas zabiegu.
Przebieg zabiegu wazektomii
Sam zabieg przerwania ciągłości nasieniowodów nie jest skomplikowany i umożliwia bardzo szybki powrót do aktywności seksualnej. Ponadto jest na tyle nieinwazyjny, że do jego przeprowadzenia niej jest potrzebny skalpel i szwy, dzięki czemu zredukowane zostaje ryzyko powstania zakażenia.
Pacjent, który zgłosi się na zabieg otrzymuje w pierwszej kolejności znieczulenie moszny w miejscu tuż nad nasieniowodem, które działa do dwóch godzin o zabiegu. Następnie przez otwór w skórze o wymiarach zaledwie kilku milimetrów wykonuje się przecięcie nasieniowodu w odległości nie mniejszej niż 3 cm. od najądrza. Finalnie końce przeciętych nasieniowodów podwiązuje się przy pomocy nici chirurgicznej, a ich światło zamyka poprzez elektrokoagulację.
Dodatkowo fragment nasieniowodu wysyłany jest każdorazowo do badania histopatologicznego, w celu potwierdzenia prawidłowości przeciętych struktur
Całkowity czas wykonania wazektomii wynosi zaledwie trzydzieści minut.
Skuteczność zabiegu
Wprowadzona do wazektomii elektrokoagulacja zapobiega ponownemu, samoistnemu połączeniu się nasieniowodu. Takie ryzyko jednak nadal istnieje i wynosi 0,5%. Wazektomia jest więc najpewniejsza formą męskiej antykoncepcji, lecz nie gwarantuje 100% pewności co do całkowitej eliminacji możliwości zapłodnienia. Jeśli jednak zabieg wykonany jest przez doświadczonego specjalistę urologa, wówczas nasieniowody poprawnie przecięte i podwiązane, nie połączą się ponownie. Wielu lekarzy stosuje dodatkowo umieszczenie końców nasieniowodu w mosznie, co redukuje powyższe ryzyko niemalże całkowicie.
Więcej odnośnie układu moczowego na stronie: http://chorobyukladumoczowego.pl/
Skuteczność przeprowadzonego zabiegu może zostać potwierdzona dopiero po trzech miesiącach. Do tego czasu należy bezwzględnie stosować dotychczasowe metody antykoncepcji, aby uniknąć ryzyka niechcianej ciąży. U ok. 80% mężczyzn po upływie trzech miesięcy ejakulat nie zawiera ruchomych plemników.
Możliwe do wystąpienia skutki uboczne
Wazektomia jest jak każdy inny zabieg ingerencją w tkanki ludzkiego organizmu, dlatego może powodować wystąpienie skutków ubocznych takich, jak:
- krwawienie w okolicach rany, które występuje w nie więcej niż 5% przypadków w przeciągu czterdziestu ośmiu godzin od zabiegu;
- lekkie zakażenie skóry moszny, które występuje w nie więcej niż 4% przypadków;
- granuloma nasieniowodu, która występuje w 15-20% przypadków i polega na powstaniu zgrubieniu w miejscu nacięcia, w efekcie wycieku plemników z jednego nasieniowodu,
- przewlekły ból moszny, który występuje w nie więcej niż 1% przypadków.
W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy poinformować o tym lekarza urologa, wykonującego zabieg, który zaleci metody ich niwelowania.
Układ moczowy to jest newralgiczne miejsce. Wszystkie narządy powinny być pod wielką ochroną, bo naprawdę niewielkie zmiany powodują reakcję łańcuchową i możliwe są naprawdę choroby, których kompletnie nikt by nie chciał i nie życzył nawet wrogowi.
Każdy przeprowadza wazektomię na własny rachunek i na własne ryzyko. Jak ktoś tego nie rozumie, to nie powinien się denerwować, że mogą się zdarzyć jakieś powikłania. A to przecież najczęstsza przyczyna tego, że wazektomia wcale nie jest tak popularna, jak na to zasługuje. Bo bez wątpienia dobrze działa.
Na stronce o alergii taki artykuł 😀 ale to tylko na plus bo ja nie slyszalem o tym zabiegu nigdy wczesniej (mam 19 lat). Myslalem ze tylko kobiety mogą jakoś tam przeciąć jajowody czy cos… Sam nie wiem czy bym zrobil taki zabieg, moze za 40 lat 😀 Jakies tam dzieci na pewno chce miec.
Mąż zrobił 3 lata temu w Warszawie ten zabieg. Żadnych powikłań. Zero stresu. W tej chwili nasze życie seksualne znacznie się rozwinęło. Co przyznam było sporym wyzwaniem po narodzinach 2 dziecka 🙂