Zdradzamy sposób na piękno – jak pozbyć się pryszczy?

piękna cera bez pryszczy

Pryszcze są zmorą wielu ludzi. Niestety niewielu z nich wie, czym tak są one naprawdę. Większość z tych osób często zadaje sobie pytanie: jak szybko pozbyć się pryszcza? Opisanie, czym są, jest sprawą dość prostą. Powstają one w wyniku zatkania porów skóry przez nadmiar sebum, które jest produkowane przez gruczoły łojowe.

Jak pozbyć się pryszczy – od czego zacząć?

Wszystko zaczyna się od zaskórników, które nie usunięte, ewoluują u pryszcze podskórne. W tym momencie czujemy tylko lekki ból i opuchliznę, ale na powierzchni skóry nic się nie dzieje. Na tym etapie nie powinnyśmy ich ruszać. Wyciskanie pryszczy w takiej formie, prawie zawsze kończy się brzydkimi bliznami. Tego typu ślady są niestety bardzo trudne do usunięcia. Większość wyprysków przechodzi jednak z etapu podskórnego do otwartego, gdzie zawartość ropna jest widoczna gołym okiem. Tutaj możemy już pokusić się o delikatne usunięcie ropy. Jednakże potem należy cierpliwie czekać, aż stan zapalny sam się zagoi.

Pryszcze na twarzy są tematem szczególnie drażliwym, ponieważ poza odczuciami bólowymi powodują z reguły częściowe wykluczenie społeczne. Dzieje się tak dlatego, że są one kojarzone z brudem i brakiem higieny.

Jak mapa twarzy pomaga pozbyć się pryszczy?

Zazwyczaj rejon, w którym występują stany zapalne, może nam wskazać prawdziwą przyczynę ich powstawania. Jest to tzw. mapa pryszczy. Zdarza się, że pryszcze na głowie pojawiają się równolegle do występowania łupieżu tłustego, czyli bardzo dużej ilości wydzielanego sebum w tym rejonie.

Innym możliwym objawem łupieżu mogą być pryszcze na czole lub najbardziej bolesny z całej rodziny, pryszcz w uchu. Dzieje się tak, dlatego, że przetłuszczone włosy dotykając tego rejonu przenoszą bakterie, zarazem stymulując skórę do wydzielani większej ilości łoju.

Również pryszcze na plecach mogą mieć tą samą przyczynę. Tutaj jednak istnieją także inne czynniki mające wpływ na ich powstawanie, jak np. pocenie się ciała przy wysiłku fizycznym.

Pryszcze na brodzie mogą mieć jeszcze inną przyczynę. Występują one głównie u osób, które często opierają twarz na dłoniach. W ten prosty sposób stymulują wydzielanie sebum, oraz przenoszą bakterie z dłoni na skórę twarzy.

Teraz możemy przejść do omówienia ostatniego miejsca na mapie. Pryszcze na szyi, w szczególności te blisko żuchwy, mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Bardzo często są to hormony tarczycy lub estrogenu, czy progesteronu.

Mając taką wiedzę, można szukać odpowiedzi na zasadnicze pytanie: jak pozbyć się pryszczy? Niestety odpowiedź nie jest prosta. Istnieją różne sposoby na pryszcze, zaczynając od starych babcinych metod, kończąc na terapii laserowej. Jednakże żaden z nich nie będzie skuteczny, jeśli nie będziemy pielęgnować skóry w odpowiedni sposób.

Jak pozbyć się pryszczy: najważniejsze zasady

Potrzebne do tego kosmetyki znajdziemy w drogeriach lub aptekach. Istotnym jest aby były one naturalne i miały odpowiednią konsystencję. Dobrze w tym wypadku sprawdzi się np. serum Sevolium. Dzięki swojej konsystencji nie zatka porów, a naturalne składniki w nim zawarte będą mogły przenikać przez skórę. Zaletami serum są także nawilżanie i regulacja wydzielania sebum.

Sposób na pryszcze jest kwestią dość indywidualną, każdy musi wypróbować na sobie działanie poszczególnych kosmetyków. Dopiero, gdy to zrobi, znajdzie idealny sposób na pozbycie się pryszczy. Warto łączyć wiele różnych sposobów, by uzyskać optymalny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − = 14