Alergia na topolę

Alergia na topolę obecnie jest mniej zauważalna, ponieważ to drzewo coraz częściej jest wycinane, a na jego miejsce sadzi się zupełnie inne gatunki. Jednak na niektórych terenach to drzewo nadal jest niezwykle popularne i może być powodem dolegliwości.

Alergia na pyłki topoli objawia się podobnie, jak w przypadku innych gatunków drzew. Przede wszystkim jest to uporczywy katar, który nie znika po zażyciu standardowych środków na przeziębienie. Największy poziom pyłków topoli w powietrzu można zauważyć w kwietniu. Nie należy mylić pylenia topoli, pochodzącego z kwiatostanów drzewa, z „pyleniem”, które można zauważyć w miesiącach letnich. W tym drugim przypadku rozsiewane są nasiona, co może być powodem dolegliwości, jednak rzadko bywa związane z alergią.

Alergia na pyłki topoli powinna być leczona jak w innych, podobnych przypadkach. Konieczne jest odczulanie, czyli podawanie specjalnej szczepionki z małymi dawkami alergenu. To powinno przyzwyczaić organizm do obcych białek i całkowicie zlikwidować lub chociaż zmniejszyć objawy alergii.

Alergia na pylenie topoli rzadko jest przyczyną alergii krzyżowej – czyli takiej, w której dolegliwości mogą pojawiać się nie tylko w bezpośrednim kontakcie z alergenem, ale również z inną, powiązaną substancją. Jedyne powiązanie, jakie można zauważyć w przypadku topoli, to pyłki wierzby, która pyli mniej więcej w tym samym czasie. Przeprowadzenie dokładnego testu alergicznego powinno jednak wykazać, co jest pierwotnym alergenem, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie prawidłowego leczenia.

 

 

2 komentarze

  • rzeźnik

    Na szczęście ktoś mądry odkrył trochę lat temu, że topola jest chwastem, więc sukcesywnie te drzewa są wycinane. Zwłaszcza, że często lokują się przy ciągach komunikacyjnych i są zagrożeniem nie tylko dla alergików, ale też pieszych czy kierowców, którym taka sucha topola może spaść na baniak.

    • Hamer

      Nie do końca. Topole są wycinane, ale głównie w dużych miastach. W małych miejscowościach wciąż jest kłopot, bo topole rosną szybko i wysoko, a potem ich gałęzie walają się po całej okolicy. Liście tak samo. A wiadomo, że starych drzew się nie przesadza, więc jest tego pełno w całej okolicy i na objawy alergii nikt nie zwraca uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 5