Alergia na olchę

Podobnie jak w przypadku innych uczuleń na pyłki drzew, alergicy powinni obawiać się pylenia olchy. To jedno z tych drzew, które zaczynają pylić już w styczniu, jeśli tylko zima w danym roku okazała się lekka. Jak sobie radzić i o czym warto pamiętać w przypadku, gdy lekarz określi, że dane uczulenie to alergia na olchę?

Alergia na pyłki olchy powoduje znane wszystkim osobom cierpiącym na alergię wziewną objawy. To przede wszystkim doskonale znany katar i uczucie zatkanych zatok, a także kaszel. W przypadku alergii na olchę, dobrze jest zastosować odczulanie, ponieważ wystąpienie takiego uczulenia świadczy o tym, że w okolicy miejsca zamieszkania na pewno rosną olchy. Apogeum pylenia tej rośliny przypada na takie miesiące, jak luty i marzec. Wtedy właśnie alergicy powinni zrezygnować z wychodzenia z domu i raczej wypoczywać wewnątrz odpowiednio filtrowanych pomieszczeń. W przypadku uczulenia na pyłki olchy z powodzeniem stosuje się również odczulanie – warto się na nie zdecydować, ponieważ nieleczone objawy uczulenia mogą prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma.

Alergia na pylenie olchy może być również powodem alergii krzyżowej. Alergia krzyżowa to przypadek, gdy uczulenie na jeden alergen, powoduje również objawy w przypadku innych produktów, które wcale nie muszą być powodem uczulenia. W przypadku pyłków olchy, może wystąpić alergia krzyżowa na pyłki innych drzew, takich jak leszczyna, które również pojawiają się wiosną. Odczulanie w kierunku właściwego alergenu sprawia, że wszystkie dolegliwości zostają wyciszone.

2 komentarze

  • Anka Sopot

    Na alergię na olchę najlepiej działa odczulanie. Ja wybrałam klinikę Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku i jestem bardzo zadowolona. Musiałam zapłacić, jak wszędzie, ale przynajmniej nie było jakichś wielgachnych kolejek i obsługa była bardzo mila.

  • Wiech

    Najlepsze jest to, że olchy zaczęto sadzić przy drogach wtedy, gdy zaczęli wycinać topole. A jedno i drugie jest tak samo alergiczne, tylko zdarzają się ludzie, którzy mają alergię na jedno albo na drugie. Sęk w tym, że są też ludzie, którzy mają alergię zarówno na olchę, jak i topolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =