Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to najczęściej najcięższa reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Nie pojawia się ona na szczęście u każdego alergika, jednak jeśli wstrząs wystąpi, konieczna jest natychmiastowa pomoc. Jak można mu zapobiegać i co robić w przypadku wystąpienia wstrząsu?

Wstrząs anafilaktyczny nie musi być tylko reakcją na alergen. Może zdarzyć się także w innych przypadkach – na przykład po podaniu niektórych leków. O tym, że dany wstrząs jest reakcją alergiczną, informują zwykle przeprowadzone badania – w przypadku, gdy we krwi nie ma przeciwciał IgE, nie mówi się o reakcji alergicznej.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Wstrząs alergiczny pojawia się zazwyczaj po kontakcie z alergenem. Objawami są zwykle nagły spadek lub wzrost ciśnienia krwi, trudności z oddychaniem, drgawki. Początkowe objawy przypominają zwykłą reakcję na substancję uczuleniową – może pojawić się zaczerwienienie i pokrzywka. Jednak w przypadku wstrząsu anafilaktycznego objawy coraz bardziej się nasilają, zwykle nie można więc pomylić tej reakcji z żadną inną.

Jeśli u danej osoby wystąpiła tak silna reakcja na alergię, konieczne jest przeprowadzenie standardowych testów alergicznych. Tylko wtedy możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia i złagodzenie objawów. Obecnie przeprowadza się skórne testy na alergię lub badanie krwi. Pozwala to na precyzyjne określenie alergenu powodującego reakcję.

Odczulanie po wstrząsie anafilaktycznym

W przypadku występowania wstrząsu anafilaktycznego kilkakrotnie, najbardziej obecnie polecaną metodą jest odczulanie. U każdej osoby trzeba jednak przeprowadzać je bardzo ostrożnie, ponieważ tak silna reakcja zwykle jest spowodowana ogromnym uczuleniem na alergen. To znaczy, że również odczulanie, gdzie podaje się minimalne dawki substancji uczulającej, może spowodować wstrząs.

Trudno jest bronić się przed wstrząsem anafilaktycznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być tak silnie uczulona. Warto pamiętać, że reakcja uczuleniowa – także bardzo silna – pojawia się zazwyczaj dopiero po drugim kontakcie z substancją alergizującą. Niektóre osoby uważają więc, że nie są uczulone – to właśnie w ich przypadku wstrząs anafilaktyczny jest najbardziej niebezpieczny, ponieważ nie mają one przy sobie odpowiednich preparatów, które mogą uratować życie. Jedynym ratunkiem jest profilaktyczne badanie możliwych alergii – obecnie można je przeprowadzić nawet w domu.

Jedynym ratunkiem przy wystąpieniu wstrząsu anafilaktycznego jest bardzo szybkie podanie adrenaliny. Osoby uczulone, u których występują silne reakcje na alergeny, noszą strzykawkę i ampułkę adrenaliny przy sobie, jednak należy pamiętać, że ten preparat powinien być przechowywany w określonej temperaturze. Nie zawsze więc można nosić go przy sobie bezpośrednio, zwłaszcza w przypadku upałów. Osoby uczulone powinny również nosić specjalną opaskę, na której umieszczona będzie nazwa alergenu. Dzięki temu unikną podania niewłaściwych leków w szpitalu oraz szybciej będzie można udzielić im pomocy. Oprócz adrenaliny, osoby uczulone powinny nosić przy sobie podstawowe leki przeciwalergiczne.

3 komentarze

  • gorzelnik

    Wstrząs anafilaktyczny jest tak groźny, bo np. przy pierwszym użądleniu szkoły nie występuje wcale, a potem pojawia się nagle i niespodziewanie. Najgorsze jest to, że na pierwszy wstrząs nie da się praktycznie przygotować – bo nikt się go nie spodziewa. I to jest problem, bo często może się on skończyć tragicznie.

  • ula

    Mój sąsiad zmarł po tym jak miał wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu osy albo pszczoły. Nikt nie wie właściwie co było przyczyną, bo nie był na nic uczulony, wcześniej nie miał żadnych objawów ani na nic się nie leczył. Chłop jak dąb, maratony biegał, pływał, dzieciaki rowerem woził, aż się nie chce myśleć i wspominać…

  • kasia

    podacie mi dwie osoby które umarły skutek tego wstrząsu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 2 =